Примусовий призов до армії. Що слід зробити, щоб обійтися без рейдів нічними клубами

Правозахисники наголошують на незаконності дій військових комісарів.

Масові затримання молодиків, які ухиляються від повісток, показало нереформованість українських військкоматів. Події у нічних закладах Києва та Львова – приклад провальної роботи, йдеться у сюжеті ТСН.Тиждень.

«За останні десять років, на приклад, у зв’язку з тим, що була зруйнована система навчання в шкільних навчальних закладах «Допризовна підготовка юнаків», патріотичних гуртках, практично немає уявлення про те, що є не борг, а фактично відповідальність перед державою», — вважає ветеран АТО Роман Довбич.

Однак предмет, який мав би пояснювати майбутнім захисникам, що без них держава – ніяк не впорається, створений за стандартами 2004 року. Найновіші підручники видані шість років тому. У книжках немає війни в Україні, а ворогом є аж ніяк не Росія. Роман Гладковський, головний спеціаліст департаменту загальної, середньої та дошкільної освіти Міністерства освіти та науки: «На жаль, у нас з цим предметом є дві основні проблеми. По-перше – застаріла база. По-друге – це кадри».

При цьому, на думку військового волонтера Віталія Дейнеги, проблема з призовом полягає у підходах. «Наша армія – не місце, куди як скотину палкою треба зганяти призовників. Тут задача значно більша. Нам треба популяризовувати служіння в армії, наприклад. Я спостерігаю абсолютно огидну і неефективну рекламу», — вважає волонтер.Відтак, на четвертому році неоголошеної війни, як освітніми, так і рекламними акціями здебільшого опікуються волонтери. «Має бути, по-перше, врегульовані законодавчі питання. По-друге, має бути масована якісна, креативна рекламна кампанія, яка б подіяла. Також грає якість ставлення до людини у військкоматі і в учебці. Вона має бути такою, щоб людина хотіла після строкової служби лишитись на контракті», — наголошує Дейнега.

Своєю чергою, у Генеральному штабі Збройних сил міркують над тим, щоб остаточно ліквідувати військові комісаріати. На їхній базі мають вирости спеціальні територіальні центри комплектування та соцпідтримки. «…Створення центрів повинно покращити обліково-мобілізаційну роботу, забезпечити прозорість та підвищити якість надання адміністративних послуг громадянам… Будуть розгортатись спеціальні вербувальні дільниці, де проводитимуться з громадянами відповідні роз’яснювальні заходи щодо вступу на військову службу за контрактом…», — наголошують у Генштабі.

Ветеран Роман Довбич усерйоз пропонує розглянути можливість офіційно відкуплятися призовникам. «Краще, щоб ті гроші працювали на державу, а не йшли в кишеню якомусь посадовцю», — пропонує він.

Слід зазначити, що у Києві та Львові сталися примусові затримання молодих людей, які можуть ухилятися від отримання повістки до військкомату. Так, у ніч проти 28 жовтня у відпочинковому клубі Югендхаб поліція влаштувала обшуки. Там шукали у відвідувачів, здебільшого студентського віку, нібито наркотики.  

«У клубі, всередині, ближче до виходу ми стояли і перед нами були співробітники уже саме у воєнній формі. З нашивками. Це були представники військкомату», — розповів Антон Косенко, затриманий у нічному клубі Києва.

«…Прийшов, почали танцювати. Але ближче до другої ночі залетіли люди в масках. В когось був надпис «поліція». Нам сказали повернутися до стіни, руки – на стіну. Комусь сказали сидіти, комусь сказали лежати. Коли хтось намагався знімати щось, на них кричали, погрожували, приклади застосовували. У тих, в кого нічого не знайшли, у мене в тому числі, просто взяли, поставили окремо. Сказали: «Ну, стій. Чекай», — додав 24-річний хлопець, студент одного зі столичних вишів.

Згодом близько четвертої ранку хлопців привезуть до збірного пункту Київського міського військкомату. Цей факт миттєво набув розголосу у пресі. «Керівництво каже, що або ви ночуєте, зранку проходити медкомісію і далі – розподіл по військах. Або ви підписуєте повістку», — розповів Косенко.

У Львові 4 листопада були затримання. Провулок Крива липа перегородили військові. «Проїзд Крива липа перекрили військові. Перевіряють документи у всіх хлопців призовного віку. Відпускають лише тих, хто має документи або студентський за умови, що денна форма навчання. Частина військових з поліцією намагались прорватись у заклад «Парадокс», — повідомляли у соціальних мережах. Події у столиці та Львові спричинили справжній скандал — комісари явно перевищили повноваження. «Якість тих, кого отак загребли в клубі, вона буде дуже низька. І це просто буде даремна трата державних грошей на їх підготовку», — не виключає Віталій Дейнега, волонтер ГО «Повернись живим».

Наразі, схоже, слід чекати на реформу військкоматів. Слід пам’ятати про найбагатшу країну Європи — Швейцарію. У цій країні армія — це все чоловіче населення від двірника до директора банку, здатне тримати автомат у руках.

Андрій Орляк, Марічка Кужик, Світлана Павук 

Оставьте комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *